Svátek svatého Martina patřil v Česku k nejoblíbenějším svátkům vůbec. Děti se těšily na první sníh, v kuchyních voněla husa a také svatomartinské rohlíčky. Říkalo se jim také rohlíky, podkovy nebo martiny, zahýbáky či roháče.
Nejčastěji se jednalo o kynuté těsto na buchty či rohlíky. Svatomartinské rohlíčky hospodyně pekly prázdné, plněné mákem nebo méně častěji s tvarohem, jablečnými či švestkovými povidly. V některých oblastech je sypali mandlemi, jinak se nejvíce používal mák. Rohlíky úzce souvisely s koněm sv. Martina. Podle pověsti prý totiž proměnil podkovy svého koně v pečivo a jím pak obdaroval chudé. Na tvar podkovy se proto kladl při pečení velký důraz.
Toto pečivo zpravidla dostávali čeledíni na odchodnou, protože svátek sv. Martina byl obdobím, kdy čeleď opouštěla sjednanou službu a hledali si nového hospodáře. Také se dávali koledníkům, kteří ten den přišli na koledu.
Jednou z možností, jak poděkovat za služby čeledi, bylo vystrojit posvícení pro celou vesnici. A k ní zkrátka patřilo toto pečivo, pečené husy a svatomartinské víno.
Suroviny: 40 dkg hladké mouky, 1 šlehačka, 1 Hera
Zpracujeme těsto, které necháme 1 - 2 hodiny v lednici odpočívat. Poté rozdělíme na 4 díly,
každý díl rozválíme na kruhovou placku, kterou rozkrojíme napůl a ještě napůl, takže vznikne
16 trojúhelníkových dílů. Jednotlivé rohlíky plníme mákem, tvarohem, ořechy… Rolujeme
od širšího konce k užšímu a mírně zahneme. Pečeme do slabě růžova při 150 -170 °C nejlépe
v horkovzdušné troubě. Ještě teplé obalíme v moučkovém cukru ovoněném vanilkou.
Suroviny: 220 g hladké mouky, 1 lžíce moučkového cukru, 2 žloutky, 125 g změklého másla, 75 ml smetany ke šlehání, 1 špetka soli.
Na náplň: 100 g mletých vlašských ořechů, 65 g moučkového cukru, 1 bílek a 1 lžička vanilkového cukru nebo extraktu
Do mísy nasypeme hladkou mouku, moučkový cukr, žloutky, máslo, smetanu, špetku soli a rukou vypracujeme nelepivé těsto. Těsto můžeme zpracovat i v robotu. Hotové těsto zabalíme do potravinářské fólie a dáme odpočinout na 30 minut do lednice. Mezitím připravíme ořechovou náplň z mletých vlašských ořechů, moučkového cukru, bílku, lžičky vanilkového extraktu a vše spojíme tak, aby vznikla tužší hmota. Pokud bude hmota řídká, přidáme ořechy. Hotovou náplň uložíme do lednice. Odpočaté těsto zvážíme a rozdělíme na 5 dílů a každý vytvarujeme do koule. Těsto rozválíme dokulata na tloušťku zhruba 3 mm. Nožem vykrájíme trojúhelníky. Na každý trojúhelník dáme ořechovou náplň a kraje těsta potřeme bílkem. Rohy trojúhelníků a zadní okraj přehneme na náplň, srolujeme a vytvarujeme rohlíček. Okraje rohlíčku stiskneme mezi prsty, aby se těsto spojilo. Hotové rohlíčky klademe na plech vyložený pečicím papírem a potřeme rozšlehaným vajíčkem. Plech vložíme do předehřáté trouby na 180 °C. Pečeme 20 minut dozlatova. Upečené rohlíčky posypeme moučkovým cukrem.